Jak myć włosy, żeby ich nie niszczyć ? Możecie sobie pomyśleć, że przecież w myciu włosów nie wymaga specjalnych umiejętności. Okazuje się jednak, że niektóre rzeczy robimy źle. Zwróciła mi na to uwagę fryzjerka, która przyglądała się jak ja, myję swoje włosy. Rzućcie więc koniecznie okiem na 6 sposobów dzięki, którym mycie nie będzie już nigdy dla waszych włosów torturą.
Moje włosy, nie mają lekko. Regularnie je farbuję, bo uważam, że 37 lat to jeszcze zdecydowanie za wcześnie na siwe włosy, a pierwsze siwe włosy pojawiły się u mnie około 20 roku życia, mam to po mamie. Moja mama miała zawsze piękne czarne włosy, a teraz jest blondynką. Ciekawe czy i mnie to czeka ? Farbowanie to jednak nie wszystko. Czasem też włosy rozjaśniam i chociaż zawsze po tym obiecuję sobie, że to już ostatni raz, jak dotąd nie udało mi się wytrwać w tym postanowieniu. Obecnie praktycznie nie suszę włosów, ale raz na jakiś czas je prostuję. Nie są to zabiegi obojętne dla włosów, dlatego staram się dodatkowo ich nie niszczyć w trakcie mycia. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś wydawało mi się, że przecież w myciu włosów nie ma nic trudnego. Okazuje się jednak, że kilka rzeczy robiłam źle.
Jak myć włosy, żeby ich nie niszczyć ?
Dobierz odpowiednie produkty
Nie będę Was tu wcale namawiać, żebyście wyrzucili wszystkie drogeryjne, czy profesjonalne szampony i natychmiast zaczęli stosować te naturalne, a zamiast odżywki surowe jajko ;). Otóż są włosy, którym SLS nie szkodzi, a wręcz go nawet potrzebują i mówię to z pełną świadomością. U mnie całkiem naturalne kosmetyki do włosów zupełnie się nie sprawdzają. Po wielu naturalnych szamponach mam wrażenie, że moje włosy są niedomyte i splątane w jeden wielki kołtun, a takie odżywki niewiele mi dają. Całkiem możliwe, że nie trafiłam jeszcze na dobre, więc od czasu do czasu sprawdzam, czy coś się nie zmieniło.
Dobierzcie szampon i odżywkę, czy maskę do potrzeb waszych włosów. Przecież czego innego potrzebują włosy przetłuszczające się, a czegoś innego włosy suche. Inne kosmetyki będą odpowiednie dla włosów farbowanych, rozjaśnianych, a inne dla całkiem naturalnych i zdrowych.
Dobierz odpowiednią temperaturę wody
Woda nie może być zbyt gorąca, ale rzadko pamiętamy o tym, że nie może być tez za zimna. Ciepła woda otwiera łuski włosa, a chłodna je zamyka, dobrze więc na koniec spłukać włosy letnią, ale nie zimną wodą. Zimna wzmaga przetłuszczanie.
Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy
Przed nałożeniem szamponu rozcieńczam go wodą, szczególnie jeśli to, któryś z tych z mocniejszym detergentem. Nałożony w ten sposób szampon będzie delikatniejszy dla włosów.
Traktuj włosy delikatnie
Mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego należy obchodzić się z nimi delikatnie. Nie ciągniemy i nie szarpiemy włosów, nie drapiemy skóry głowy. Skórę należy masować opuszkami palców. Ogólnie bardziej przykładamy się do mycia włosów przy skórze, resztę wystarczy zapienić i delikatnie masować.
Nie myj całych włosów szamponem, szczególnie jeśli są zniszczone
Szamponem wystarczy umyć włosy przy skórze głowy, resztę włosów można spokojnie umyć odżywką. Taka metoda szczególnie dobrze zrobi włosom zniszczonym zabiegami fryzjerskimi. Szampon może takie włosy dodatkowo przesuszyć, odżywka tego nie zrobi. W dodatku zacznie działać już w trakcie mycia.
Nie żałuj wody, żeby spłukać włosy
Muszę przyznać, że płukałam włosy raz dwa. Parę sekund i gotowe. Dopiero fryzjerka zwróciła mi uwagę, że robię to za krótko i użyte kosmetyki nie zdążą się wypłukać, przez co dodatkowo mogą uszkadzać i obciążać włosy.
Odkąd zaczęłam się stosować do tych rad, moje włosy mają się zdecydowanie lepiej.
Dajcie znać, jakie są Wasze techniki mycia włosów? Znaliście moje sposoby, czy może coś było zaskoczeniem?
Może zainteresuje Cię też:
Jak farbować włosy, żeby ich nie niszczyć? – 3 sprawdzone sposoby 🙂
Jak co piątek z wielką przyjemnością zapraszam Was także na linkowe party. Pochwalcie się swoimi postami i zajrzyjcie do innych, tak żeby wszystkim było miło. Wpisy dodajemy za pomocą niebieskiego przycisku. W pierwszym wierszu wrzucamy link do wpisu, w drugim tytuł posta, a w trzecim swojego maila. Wszystkim będzie też na pewno bardzo miło, jeśli poodwiedzamy się nawzajem.