Jak wiecie 14 stycznia miałam przyjemność, wziąć udział w spotkaniu blogerów organizowanym w Warszawie przez portal Face&Look. Jednym z gości tego wydarzenia była Maria Malarska – Lokalny Koordynator ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS – LORA, Koordynator Ogólnopolskiego Projektu Profilaktyka Chorób Kobiecych. Marysia opowiedziała nam o niezwykle ważnym dla nas kobiet wydarzeniu – akcji „Pink Lips”, która od czterech lat obywa się regularnie w Polsce.
Głównym celem tej akcji jest popularyzowanie wiedzy na temat raka szyjki macicy i namawianie kobiet do profilaktyki. Co roku w styczniu obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on 22-28 stycznia 2017 roku. Jest to szczególnie ważny okres dla kobiet chorujących, ale także dla tych, które aktywnie je wspierają i walczą o większą świadomość. W Polsce akcja Pink Lips jest organizowana już po raz czwarty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland, a jej symbolem są różowe usta jako nieodzowny atrybut kobiecości.
A co to jest ta cytologia i jak wygląda takie badanie, bo wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą:
Cytologia jest to badanie nieinwazyjne, polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, naniesieniu na szkiełku i utwardzeniu. Jest całkowicie niebolesne, może powodować chwilowy dyskomfort. Po około tygodniu wynik jest do odbioru u lekarza ginekologa. W tym czasie wymaz jest oglądany przez wykwalifikowanego diagnostę, który ocenia wygląd komórek, ich kształt i budowę. Na tej podstawie można wykryć wiele stanów zapalnych, nadżerki, a także raka szyjki macicy, który wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny!
Profilaktyka!
W wielu krajach badania profilaktyczne są obowiązkowe, ale w bardzo różny sposób się je egzekwuje. Jeden kraj w przypadku niezgłoszenia się na badania nakłada karę, drugi nie płaci za leczenie.W Polsce wysyłane są zaproszenia, imienne. Ja właśnie z takiego zaproszenia skorzystałam około roku temu, jednak wiele kobiet je po prostu lekceważy.
Tymczasem rak szyjki macicy odkryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny. W świecie tak choroba stopniowo zanika stopniowo zanika, niestety w Polsce ma się świetnie. Studenci medycyny z Europy mogą poznać ten typ raka właśnie u nas, gdyż ich ojczyzna staje się „wolna od tego”. Można sobie zadać pytanie dlaczego, tutaj pewnie większość osób szukałoby wytłumaczenia w wadliwym systemie opieki zdrowotnej, jednak warto zacząć od siebie! W Polsce kobietom po 25 roku życie przysługuje bezpłatne badanie cytologiczne.
Dodatkowy działaniem profilaktycznym są dostępne od kilku lat szczepienia. Brzmi to trochę nierealistycznie, szczepienie na raka. Rak szyjki macicy jest wywoływany w 100% przez wirusy onkogenne, w przypadku naszej strefy klimatycznej najczęściej przez typ 16 i 18. HPV czyli Human Papilloma Virus. HPV jest wirusem występującym w wielu typach, w większości wywołują niegroźne kurzajki lub brodawki, jednak zawsze należy pamiętać o możliwości wywołania raka. W Polsce mamy 2 rodzaje szczepionek, ginekolog z pewnością wyjaśni, która będzie odpowiedniejsza.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia https://www.facebook.com/pink.lips.ifmsapoland/?fref=ts. Możecie też wziąć udział w konkursach.
Samą akcję możecie natomiast wesprzeć poprzez dodanie zdjęcia w różowych ustach na swój profil, opisując krótko o akcję. Można też nominować kolejne osoby do upublicznienia takiego zdjęcia i szerzenia idei.
A teraz idźcie, malujcie usta na różowo, wrzucajcie swoje zdjęcia z hasztagiem #pinkchallenge, ale przede wszystkim zróbcie sobie cytologię.