Akcja Pink Lips – A ty zrobiłaś już w tym roku cytologię?

001 (2)

Jak wiecie 14 stycznia miałam przyjemność, wziąć udział w spotkaniu blogerów organizowanym w Warszawie przez portal Face&Look. Jednym z gości tego wydarzenia była Maria Malarska – Lokalny Koordynator ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS – LORA, Koordynator Ogólnopolskiego Projektu Profilaktyka Chorób Kobiecych. Marysia opowiedziała nam o niezwykle ważnym dla nas kobiet wydarzeniu –  akcji „Pink Lips”, która od czterech lat obywa się regularnie w Polsce.

Europejski

Głównym celem tej akcji jest popularyzowanie wiedzy na temat raka szyjki macicy i namawianie kobiet do profilaktyki. Co roku w styczniu obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on 22-28 stycznia 2017 roku. Jest to szczególnie ważny okres dla kobiet chorujących, ale także dla tych, które aktywnie je wspierają i walczą o większą świadomość. W Polsce akcja Pink Lips jest organizowana już po raz czwarty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland, a jej symbolem są różowe usta jako nieodzowny atrybut kobiecości. 

A co to jest ta cytologia i jak wygląda takie badanie, bo wbrew pozorom nie wszyscy wiedzą:

Cytologia jest to badanie nieinwazyjne, polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, naniesieniu na szkiełku i utwardzeniu. Jest całkowicie niebolesne, może powodować chwilowy dyskomfort. Po około tygodniu wynik jest do odbioru u lekarza ginekologa. W tym czasie wymaz jest oglądany przez wykwalifikowanego diagnostę, który ocenia wygląd komórek, ich kształt i budowę. Na tej podstawie można wykryć wiele stanów zapalnych, nadżerki, a także raka szyjki macicy, który wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny!

Profilaktyka!

W wielu krajach badania profilaktyczne są obowiązkowe, ale w bardzo różny sposób się je egzekwuje. Jeden kraj w przypadku niezgłoszenia się na badania nakłada karę, drugi nie płaci za leczenie.W Polsce wysyłane są zaproszenia, imienne. Ja właśnie z takiego zaproszenia skorzystałam około roku temu, jednak wiele kobiet je po prostu lekceważy.

Tymczasem  rak szyjki macicy odkryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny. W świecie tak choroba stopniowo zanika stopniowo zanika, niestety w Polsce ma się świetnie. Studenci medycyny z Europy mogą poznać ten typ raka właśnie u nas, gdyż ich ojczyzna staje się „wolna od tego”. Można sobie zadać pytanie dlaczego, tutaj pewnie większość osób szukałoby wytłumaczenia w wadliwym systemie opieki zdrowotnej, jednak warto zacząć od siebie! W Polsce kobietom po 25 roku życie przysługuje bezpłatne badanie cytologiczne.

usta_logo_02a (1)

Dodatkowy działaniem profilaktycznym są dostępne od kilku lat  szczepienia. Brzmi to trochę nierealistycznie, szczepienie na raka. Rak szyjki macicy jest wywoływany w 100% przez wirusy onkogenne, w przypadku naszej strefy klimatycznej najczęściej przez typ 16 i 18. HPV czyli Human Papilloma Virus. HPV   jest wirusem występującym w wielu typach, w większości wywołują niegroźne kurzajki lub brodawki, jednak zawsze należy pamiętać o możliwości wywołania raka. W Polsce mamy 2 rodzaje szczepionek, ginekolog z pewnością wyjaśni, która będzie odpowiedniejsza. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia  https://www.facebook.com/pink.lips.ifmsapoland/?fref=ts. Możecie też wziąć udział w konkursach.

akcja pink lips

Samą akcję możecie natomiast wesprzeć poprzez dodanie zdjęcia w różowych ustach na swój profil, opisując krótko o akcję. Można też nominować kolejne osoby do upublicznienia takiego zdjęcia i szerzenia idei.

A teraz idźcie, malujcie usta na różowo, wrzucajcie swoje zdjęcia z hasztagiem #pinkchallenge, ale przede wszystkim zróbcie sobie cytologię.