Disqus jedyny słuszny system komentarzy ! + Blogujemy linkujemy #6

DISQUS

Disqus to system komentarzy, który gości na coraz większej ilości blogów. Sama zdecydowałam się na niego już jakiś czas temu. Wśród blogerów krąży jednak jeszcze sporo wątpliwości, czy warto czy nie warto go u siebie instalować.  Sama też dość długo zwlekałam z zainstalowaniem go u siebie, w końcu jednak się zdecydowałam i nie żałuję :).

Disqusa używałam na długo, zanim znalazł się na moim blogu. Dla mnie ma jedną ogromną zaletę i przewagę nad innymi systemami komentarzy – pozwala prowadzić dyskusję. Często jest tak, że czytam jakiś artykuł, coś mnie zaciekawi, albo chcę się dowiedzieć jeszcze więcej i zadaje pytanie. Niestety przy tej ilości blogów, które odwiedzam, prawie nigdy nie pamiętam gdzie mam wrócić po odpowiedź. Chyba że na danym blogu jest Disqus wtedy nie ma tego problemu. Na maila przychodzi mi powiadomienie od razu, kiedy ktoś odpowie na mój komentarz.

Na moim blogu do tej pory miałam trzy rodzaje komentarzy. Kiedy byłam jeszcze na blogspocie, były to komentarze blogerowe, potem kiedy przeniosłam się na Word Press przez jakiś czas na blogu były komentarze wordpressowe. O ile te z bloggera były dość proste i łatwe w korzystaniu to wordpresowe wymagały już od chcących skomentować trochę wysiłku. Trzeba podać login, maila i adres swojej strony. Uzupełnianie tych rubryk jest szczególnie kłopotliwe kiedy komentujemy z telefonu. W Disqusie nie ma tego problemu, wystarczy być zalogowanym i można komentować gdzie chcemy i z czego chcemy.

Jakie widzę wady Disqusa?

  • komentarze z bloggera przeszły wszystkie niestety z błędami, brakuje im polskich znaków i wyglądają mniej więcej tak:

a moje w&#322osy by&#322y zielonkawe – nie zielone, tylko takie wodnikowo-szuwarkowe – jakby &#380ó&#322te nitki kto wrzuci&#322 do bajora – brrrrr. Ale &#322adnie pachnie – fakt:)

  • w starych postach jeszcze z blogspota disqus przepuścił trochę spamu, ale to jest pewnie do ustawienia. W nowym komentarzach spamu nie ma.

Jakie widzę zalety Disqusa?

  • łatwość pisania komentarzy
  • wygoda, bo wszystkie komentarze jakie piszesz na stronach z Disqusem masz w jednym miejscu
  • możliwość prowadzenia dyskusji, dzięki powiadomieniom o odpowiedzi na komentarz, co rzadko zdarzało się przy poprzednich komentarzach. Zwykle to był komentarz i moja odpowiedź i na tym kończyła się interakcja z czytelnikiem. Natomiast odkąd mam Disqusa o wiele częściej zdarza się, że dana osoba wraca kilka razy.
  • wzrost liczby komentarzy
  • mam też wrażenie, że Disqus zachęca do pisania komentarzy, przynajmniej u mnie tak to działa.

Jak sami widzicie, zalet jest zdecydowanie więcej. Nie chcę wnikać w dane techniczne, bo nie znam się na tym dobrze. Wiem, że są osoby, które na Disqusa narzekają i mają z nim problemy. Ja natomiast przedstawiam Wam, jak to wygląda u mnie. Sama instalacja nie trwała długo i komentarze z WordPressa  przesły od ręki, bez żadnego problemu, na te z blogspoda trzeba było poczekać ciut dłużej i jak sami widzicie przeszły bez polskich liter. Mimo tego nie żałuję, bo Disqus zdecydowanie na moim blogu się sprawdza.

Teraz ciekawa jestem Waszego zdania lubicie, używacie, a może dopiero zastanawiacie się na instalacją Disqusa u siebie? A jeśli posiadacie go już na swoim blogu macie z nim jakieś problemy, czy działa bez zarzutu?

Tradycyjnie jak co piątek zapraszam Was także na Blogujemy linkujemy! Wystarczy wcisnąć niebieski przycisk alby dodać swój link. Nie zapomnijcie także odwiedzić i skomentować najbardziej interesujących Was wpisów, ale przede wszystkim bawcie się dobrze.